2019 4H and FFA Beef Show Results at Mighty Howard County Fair

2019 4H and FFA BEEF SHOW
The 2019 4H and FFA Beef Show was held at the Howard County Fair on Saturday, June 29, 2019.  The judge for the show was Colby Lind from Rushford, MN
Purebred Shorthorn one year to 30 months participants were:  Kaitlin Haskovec , blue; Will Schrage, blue; Walker Sobolik, red.
Purebred Appendix Shorthorn cow calf pair was shown by Kaitlin Haskovec, blue.
Champion of the Purebred Shorthorns was Kaitlin Haskovec and reserve Kaitlin Haskovec.
Purebred Angus one year to 30 months were shown by Kaleb Adams, blue and Kelsey Adams, blue.   Champion went to Kelsey Adams and Reserve to Kaleb Adams.
Purebred Simmental one year to 30 months were shown by Hope Dohlman, blue; Ethan Govern, blue; Max Klimesh, blue; Will Schrage, red.  Purebred cow calf pair was shown by Kallie Eastman.  Champion Simmental went to Max Klimesh.  Reserve to Ethan Govern.
Overall Purebred Champion was Max Klimesh and reserve went to Ethan Govern.
Commercial Crossbred one year to 30 months were shown by Chyann Bullerman-Yu, red; Hope Dohlman, blue; Ethan Govern, blue; Max Klimesh, blue; Colton Kurtenbach, blue; Erin Ryan, blue; Eva Sebastian, blue; Marcus Swatek, blue; Sawyer Swatek, blue; Hannah Sunnes, blue and red.  
Overall Champion of the Commercial crossbred one year to 30 months was Eva Sebastian and reserve to Hope Dohlman.
Commercial crossbred heifer with calf at side was shown by Dominic Bigalk, red.
Commercial crossbred cow calf pairs were shown by Topher Bigalk, red; Hope Dohlman, blue; Nathaniel Bigalk, red.  
Top Overall Commercial went to Hope Dohlman with her cow calf pair and reserve went to Eva Sebastian.
Grand Champion Breeding Heifer trophy went to Hope Dohlman sponsored by the Howard County Cattlemen.  Reserve Champion trophy sponsored by Keith Klimesh went to Eva Sebastian.
Dairy Beef participants were:  Patrick Boyle, blue; Kennedy Linkenmeyer, three blue; Heidi Mahr, blue;, Nate Mahr, blue; and Vince Mahr, red.
Champion Dairy Beef trophy sponsored by Bill and Angie Mahr went to Kennedy Linkenmeyer.  Reserve Champion also went to Kennedy Linkenmeyer.
Market Heifers were shown by Grant Ludwig, blue and Caleb Marr, blue.   Champion market heifer trophy sponsored by Northland Classic went to Caleb Marr. Reserve champion market heifer sponsored by Northland Classic went to Grant Ludwig
Rate of Gain trophy sponsored by the Howard County Cattlemen went to Carson Hale with his animal having a 4.76 average daily rate of gain.
Market Steers group one participants were:  Chyann Bullerman-Yu, red; Will Felper, blue; Kim Hauber, two blue; Eva Sebastian, blue;  Morgan Drilling, red. 
Group 2:  Max Klimesh, blue; Nora Ryan, blue; Dylan Hauber, blue; Cody Fett, blue and red; Brady Fett, blue; Max Klimesh, blue;
Group 3:  Will Ludwig, blue; Taylor Reis, blue; Carson Hale, blue; Ashton Keune, blue; Grant Ludwig, blue; Brady Fett, red; Carson Hale, blue.
Champion Market Steer trophy sponsored by Adam’s Angus went to Cody Fett.  Reserve Champion Market steer trophy sponsored by  Husky’s Liquid Service went to Max Klimesh.
 
The Grand Champion Market Beef trophy sponsored by Windridge Implement went to Cody Fett. 
Reserve Champion Market Beef trophy sponsored by People’s Savings Bank went to Max Klimesh.
County Origin Market Beef trophy sponsored by Howard County Cattlemen went to  Eva Sebastian.  Other participants were  Ethan Govern, Kaleb Adams, Will Felper, Chyann Bullerman-Yu, Will Ludwig, Grant Ludwig, Caleb Marr, Carson Hale, Morgan Drilling,
County Origin Breeding Beef trophy sponsored by Hidden Creek Cattle went to Hope Dohlman.  Other participants were Dominic Bigalk; Topher Bigalk, Chyann Bullerman-Yu, Kaitlin Haskovec, Colton Kurtenbach, Marcus Swatek, Kaleb Adams, Sawyer Swatek, Hannah Sunnes, Nathaniel Bigalk.  
Senior Showmanship belt buckle sponsored by Genex CRI-Mike Rolling went to Ethan Govern.   Honorable mention went to Hannah Sunnes, Max Klimesh, Cody Fett, Brady Fett.
Junior Showmanship belt buckle sponsored by Farmer’s Mill went to Taylor Reis.  Honorable mention was Will Ludwig.
Winner’s Class Showmanship belt buckle sponsored by Windridge Implement went to Hope Dohlman.   
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

 

 
 
 

 

Share |