Results from the 2014 Iowa State Fair

2014 Iowa State Fair 4-H Results

Horse Show Results

Name Town Category Ribbon
Mallory Fisher Marshalltown Halter Mares - Horses 3-7 years Blue

Dairy Cow Results

Name Town Category Ribbon
Dakota Sawyer Marshalltown Jersey Int. Calf Purple
Dakota Sawyer Marshalltown Jersey Jr. Calf Purple
Dawson Sawyer Marshalltown Jersey Sr. Calf Purple
Dawson Sawyer Marshalltown Ayrshire Jr. Calf Blue
Dawson Sawyer Marshalltown Brown Swiss Sr. Yearling Purple

Sheep Showmanship Results

Name Town Category Ribbon
Jake Goecke Marshalltown Sheep Showmanship - Senior Purple
Brooke Snider Rhodes Sheep Showmanship - Intermediate Purple
Karlyn Snider Rhodes Sheep Showmanship - Intermediate Purple Reserve Champion Intermediate Sheep Showmanship
Dane Thompson Gilman Sheep Showmanship - First Year Blue
Ryleigh Thompson Gilman Sheep Showmanship - Intermediate Blue

Swine Showmanship Results

Name Town Category Ribbon
Drew Runner Gilman Swine Showmanship Gr. 5-6 Blue
Dane Thompson Gilman Swine Showmanship Gr. 5-6 Blue
Ashlen Young Albion Swine Showmanship Gr. 7-8 Blue

Market Sheep Results

Name Town Category Ribbon
Anne Baker Liscomb Market Lambs Blue
Anne Baker Liscomb Market Lambs Blue
Anne Baker Liscomb Market Lambs Blue
Anne Baker Liscomb Market Lambs Blue
Emmett Edler State Center Market Lambs Purple
Emmett Edler State Center Market Lambs Purple
Jake Goecke Marshalltown Market Lambs Purple
Jake Goecke Marshalltown Market Lambs Blue
Jake Goecke Marshalltown Market Lambs Blue
Lacie Hoskins Marshalltown Market Lambs Blue
Lacie Hoskins Marshalltown Market Lambs Blue
Lacie Hoskins Marshalltown Market Lambs Blue
Brooke Snider Rhodes Market Lambs Purple
Brooke Snider Rhodes Market Lambs Purple
Karlyn Snider Rhodes Market Lambs Purple
Karlyn Snider Rhodes Market Lambs Purple
Dane Thompson Gilman Market Lambs Blue
Ryleigh Thompson Gilman Market Lambs Blue

Beef Showmanship Results

Name Town Category Ribbon
Lauren Mosher Conrad Beef Showmanship Gr. 7-8 Blue
Leah Mosher Conrad Beef Showmanship Gr. 7-8 Blue

Breeding Sheep Results

Name Town Category Ribbon
Anne Baker Liscomb Speckled Face Commercial Ewe Blue
Anne Baker Liscomb Black Face Commercial Ewe - Div. 3 Blue
Anne Baker Liscomb Dorset Ewe Lamb - Non-Fitted Division Blue
Lacie Hoskins Marshalltown Black Face Commercial Ewe - Div. 1 Purple
Lacie Hoskins Marshalltown Speckled Face Commercial Ewe Blue
Brooke Snider Rhodes Black Face Commercial Ewe - Div. 2 Purple
Karlyn Snider Rhodes Speckled Face Commercial Ewe Purple Champion White Face/Speckle
Karlyn Snider Rhodes Black Face Commercial Ewe - Div. 1 Purple
Ryleigh Thompson Gilman Black Face Commercial Ewe - Div. 1 Blue

Market Swine Results

Name Town Category Ribbon
Drew Runner Gilman Hampshire Market Hogs Blue
Dane Thompson Gilman Heavy Wt. Market Barrows Blue
Ashlen Young Albion Med. Wt. Market Barrows Blue
Ashlen Young Albion Lt. Wt. Market Barrows Blue
Ashlen Young Albion Med. Wt. Market Barrows Blue
Ashlen Young Albion Lt. Wt. Market Gilts Blue

Breeding Swine Results

Name Town Category Ribbon
Drew Runner Gilman Duroc Gilts Blue

Breeding Beef Results

Name Town Category Ribbon
Jarrin Goecke State Center Shorthorn Plus Purple
Rosemary Thompson Gilman Shorthorn Purple
Rosemary Thompson Gilman Shorthorn Purple

Beef of Merit Results

Name Town Category Ribbon
Elizabeth Emley Conrad Window A - High Cutability Grid Market Blue
Kayla Fisher Conrad Window A - High Cutability Grid Market Purple
Lauren Mosher Conrad Window B - High Quality Grid Market Blue
Leah Mosher Conrad Window B - High Quality Grid Market Purple Fifth Overall Window B Live
Kelley Stanley Conrad Window A - High Cutability Grid Market Blue

Market Beef Results

Name Town Category Ribbon
Elizabeth Emley Conrad Chianina Steers Red
Kayla Fisher Conrad Crossbred Steers Red
Abigail Green State Center Shorthorn Steers Blue
Hannah Hibbs Albion Crossbred Steers Red
Cael Kline State Center Market Heifers Blue
Cody Kline State Center Market Heifers Blue
Lauren Mosher Conrad Crossbred Steers Blue
Lauren Mosher Conrad Angus Steers Blue
Leah Mosher Conrad Angus Steers Blue
Kelley Stanley Conrad Crossbred Steers Red

 

Market Meat Goat Results

Name Town Category Ribbon
Jessley Ash Melbourne Wethers - Division 2 Blue
Jessley Ash Melbourne Wethers - Division 1 Blue
Logan Coulter Melbourne Wethers - Division 2 Blue
Emily Pansegrau Gilman Wethers - Division 2 Blue

 

Meat Goat Does Results

Name Town Category Ribbon
Jessley Ash Melbourne Sr. Does born August 2011- July 2012 Blue
Jessley Ash Melbourne Sr.. Does born August 2012- January 2013 Blue
Logan Coulter Melbourne Jr. Does born in March 2014 Blue
Logan Coulter Melbourne Sr. Does born August 2011- July 2012 Blue
Madison Duncan Gilman Jr. Does born in February 2014 Purple
Madison Duncan Gilman Jr. Does born in January 2014 Blue
Madison Duncan Gilman Sr. Does born February- March 2013 Blue
Madison Duncan Gilman Sr.. Does born August 2012- January 2013 Blue
Morgan Schuh Melbourne Jr. Does born in March 2014 Blue
Morgan Schuh Melbourne Sr. Does born February- March 2013 Blue

 

Meat Goat Showmanship Results

Name Town Category Ribbon
Jessley Ash Melbourne Meat Goat Showmanship Gr. 5-6 Blue
Logan Coulter Melbourne Meat Goat Showmanship Gr. 5-6 Blue
Madison Duncan Gilman Meat Goat Showmanship Gr. 7-8 Blue
Emily Pansegrau Gilman Meat Goat Showmanship Gr. 7-8 Blue
Morgan Schuh Melbourne Meat Goat Showmanship Gr. 7-8 Blue

 

Rabbit Show Results

Name Town Category Ribbon
Amber Martenson Gilman Senior Buck Fancy Red Best Opposite Sex of Variety
Amber Martenson Gilman Senior Doe Fancy Blue Best of Variety
Amber Martenson Gilman Senior Doe Fancy Blue
Amber Martenson Gilman Junior Buck Fancy Blue
Katie McAteer Gilman Senior Buck Fancy Blue

 
2014 Iowa State Fair
4-H Gallery Award Winners
Ashleigh Metzger Marshall Kitten on Scrabble Board
 
2014 Iowa State Fair Medal Winners, considered for 4-H Gallery Award
Sponsored by: Professional Photographers of Iowa Medal Displayed with Photograph
Jorgen Sogge Marshall Bee on a Blue Flower
Clayton Sogge Marshall Orange, Rusted Ford Truck Headlight Close-up
 
Iowa State University College of Liberal Arts and Sciences “Future Discovery Award”
Chemistry: Emma Kielman, Marshall, FCS/Health750, Toothpaste Whitening Experiment Poster

Exhibits Non-livestock Results

Name Town Category Ribbon
Tylia Kaisand Le Grand 520 : Veterinary Science Blue
Nicholas Stegmann Marshalltown 590 : Other Agriculture and Natural Resources Red
Alexander Halbloom State Center 630 : Visual Arts Red
Amber Martenson Gilman 620 : Photography Red
Amber Martenson Gilman 630 : Visual Arts Blue
Ashleigh Metzger State Center 620 : Photography Blue PPI Gallery Award
Clayton Sogge Clemons 620 : Photography Blue PPI Honorable Mention
Gabrielle Gerke State Center 630 : Visual Arts Blue
Gabrielle Gerke State Center 630 : Visual Arts Blue
Hannah Slifer State Center 620 : Photography Blue
Jessica Schertz Melbourne 620 : Photography Blue
Jorgen Sogge Clemons 620 : Photography Red
Jorgen Sogge Clemons 620 : Photography Red PPI Honorable Mention
Kaley Burchland Gilman 620 : Photography Blue
Leah Mosher Conrad 630 : Visual Arts Red
Natasha Schiebel Conrad 620 : Photography Blue
Rosemary Thompson Gilman 620 : Photography Blue
Ryleigh Thompson Gilman 620 : Photography Red
Alexander Halbloom State Center 740 : Food & Nutrition Blue
Amie Stalzer Haverhill 760 : Home Improvement Blue
Calvin Halvorsen Marshalltown 740 : Food & Nutrition Blue
Emma Kielman Melbourne 750 : Health Blue
Gabrielle Gerke State Center 730 : Consumer Management Blue
Genesee Merical Marshalltown 740 : Food & Nutrition Blue
Jacob Stalzer Haverhill 760 : Home Improvement Red
Jessica Schertz Melbourne 770 : Sewing and Needle Arts Blue
Lauren Mosher Conrad 740 : Food & Nutrition Blue
Lauren Mosher Conrad 770 : Sewing and Needle Arts Blue
Leah Mosher Conrad 740 : Food & Nutrition Blue
Malorie Blink State Center 740 : Food & Nutrition Blue
Raelene Vannatta State Center 740 : Food & Nutrition Red
Ryleigh Thompson Gilman 770 : Sewing and Needle Arts Blue
Samantha Gerke State Center 740 : Food & Nutrition Blue
Spencer Tweedy Gladbrook 740 : Food & Nutrition Blue
Ben Kielman Melbourne 810 : Citizenship Blue
Lauren Mosher Conrad 821 : Communication Posters Blue
Lauren Mosher Conrad 821 : Communication Posters Excellence (Posters)
Leah Mosher Conrad 810 : Citizenship Blue
Leah Mosher Conrad 821 : Communication Posters Excellence (Posters)
Alexander Halbloom State Center 930 : Woodworking Red
Caleb Engle Marshalltown 930 : Woodworking Red

 

Communication Results

Name(s) Class Title Results
Alex Halbloom 882 Ed Pres - Intrm/Sr Police Dogs Excellence
Ashley Young; Brittany Young 885 STF 5 Spiritual Songs Recognition
Daniel Blom 882 Ed Pres - Intrm/Sr Leadership Talk Excellence
David Blom 885 STF Staged Reading Recognition
Lauren Mosher; Leah Mosher 882 Ed Pres - Intrm/Sr Canning Excellence
Lauren Mosher; Leah Mosher 884 Working Exh - Intrm/Sr Beef Biproducts Excellence
Marisa Meling 882 Ed Pres - Intrm/Sr Horse Competition Excellence
Natasha Schiebel; Ben Kielman; Tucker Schiebel 884 Working Exh - Intrm/Sr Unknown Merit
Samantha Gerke; Gabrielle Gerke 882 Ed Pres - Intrm/Sr Spirit Ribbons Merit
Tylia Kaisand 884 Working Exh - Intrm/Sr Making Playdough Merit
Share |