Lori K. Mannel

County Extension Director

Agriculture and Natural Resources, Community Economic Development

Laura Ballard

Office Manager

Office Support, Reception, Bookkeeping Coordination

Kayla Hyett

County Youth and 4-H Coordinator

Youth and 4-H

Sue Richardson

County Families Coordinator

Families and Human Sciences

Terry Torneten

Regional Extension Education Director
(712) 792-2364

David Brown

Human Sciences Specialist, Family Life
515 298 1505

Provides leadership, delivery and support for porgrams such as Strengthenign Families, Powerful Tools for Caregivers, and training programs for child care providers and new child care center directors. 

Chris Clark

Beef Field Specialist
OFFICE 712-769-2650 / CELL 712-250-0070

Beef Production Management

Carol Ehlers

Human Sciences Specialist, Family Finance
(712) 732-5056

Financial Management for individuals and families including spending plans, budgeting for your needs, consumer decision-making, dealing with credit and debt, and planning for your future - savings, insurance, and retirement.

Shane Ellis

Farm Management Specialist

Ross Euken

Interim Swine Field Specialist

Abbie Gaffey

Community Development Specialist

Leadership development and organization development

Joe Hannan

Commercial Horticulture Field Specialist

Commercial fruit and vegetable production including small fruits, tree fruits, and vegetables, soil fertility, irrigation, and high tunnel production.

Alan D. Jensen

Community Developement and State Geospatial Technology Program Coordinator
(515) 290-2075,

Geographic information systems, conservation, small town and rural planning

Mark Johnson

Field Agronomist

Educational programs for agronomic resource management with emphasis in: conservation and land use; manure nutrient management; soil and water quality; soil fertility; soil survey use; and crop production.

Katie Knobbe

Human Sciences Specialist, Nutrition and Wellness

Earl McAlexander

Youth Program Specialist
(712) 792-2364

Youth Science and Technology Curriculums, Animal Science Activities/Materials, Life Skills Development, Youth Record Keeing and Recognition Models, Experiential Learning Process

Dan Morrical

Sheep Extension Specialist

Sheep and meat goats, grazing systems, sheep production and management

Shawn Shouse

Agricultural Engineering Program Specialist
OFFICE 712-769-2650 / CELL 712-250-0135

Ventilation, manure management, DNR regulations, manure storage designs and handling systems, building layout and siting, feedlot runoff design, energy conservation and heating, grain drying systems and well water quality

Derek L. Thompson


Account Manager

Leo Timms

Dairy Program Specialist

Alan Vandehaar

Community Development Specialist

Community Planning

Michael White

Viticulture Specialist
515 961-6237

Agronomic Resource Management with emphasis in:  soils, soil fertility; waste nutrient use; crop production practices; forage selection and use; soil conservation; integrated crop management; pesticide safety and compliance training.

Share |