What's a good buy?

Face it, most of us have a hard time achieving the recommended goal that half of our servings be whole grains (Dietary Guidelines for Americans). But we should try. Here’s why: Whole grains can reduce the risk of heart disease, cancer, and diabetes.

Costs

Less than $.10
per ounce
$.10 to $.20
per ounce
$.20 to $.30
per ounce
More than $.30
per ounce
  • Brown Rice* - $.06
  • White Rice- $.06
  • Store brand popcorn, bag* - $.06
  • Pancake mix - $.06
  • Frozen bread dough loaves - $.07
  • Macaroni - $.08
  • Store brand whole wheat bread* - $.09
  • Baking Mix - $.09
  • Store brand oatmeal* - $.09
  • Rotini, colored - $.10
  • Saltines - $.12
  • Store brand honey and oat cereal* - $.14
  • Name brand oatmeal* - $.15
  • Muffin mix - $.15
  • Frozen biscuits - $.16
  • Instant white rice - $.16
  • Instant brown rice* - $.16
  • Oatmeal cookie mix* - $.16
  • Marshmallow treats cereal - $.17
  • Name brand popcorn, microwave* - $.19
  • Name brand honey and nut oat cereal - $.20
  • Fruit and nut cereal - $.23
  • Store brand wheat crackers - $.26
  • Name brand oatmeal, individual packets* - $.27
  • Rice side dish mix - $.27
  • Flour tortilla - $.28
  • Brown and serve rolls - $.29
  • Store brand croutons - $.30
  • Name brand wheat cracker* - $.41
  • Bakery cookies - $.42
* Whole grain items (in bold) are available in each price range.

FOLLOW US ON:    |
Share |