What can you get for $2.00?

Some people think fruits and vegetables are expensive, but if you compare them to other snacks, they’re a bargain.

You get about 3 medium apples, pears, oranges, bananas, peppers in a pound so you need to divide the cost/pound by 3 to get the cost for each item. If apples cost $.89/pound that means each apple is about $.30. Compare that to a candy bar or chips and you find the fruit costs less, and has a whole lot more nutrition.

Produce

Servings/Unit

Cost

What can you buy for about $2.00?

Apples

3 medium/pound

$0.68/lb

9 apples

Bananas

3 medium/pound

$0.59/lb

9 bananas

Grapes

3 cups/pound

$0.99/lb

6 cups

Oranges

3 medium/pound

3 for $2.00

3 oranges

Pears

3 medium/pound

$0.77/lb

9 pears

Baby Carrots

5 servings/pound

$1.19/lb

2 servings (11 carrots in a serving)

Broccoli

3 servings/pound

$1.59/bunch

About 6 cups broccoli florets

Kiwi

5 medium/pound

3 for $1.00

6 kiwi

Orange Juice

1/2 cup serving

$1.48/half gallon

About 24 – 1/2 cup servings

 

Tips

Pack and go! 
Fruits are nature's original fast food. When it's snack time, grab...an apple or orange, or a zip-lock bag filled with sweet cherries, grapes, dried dates, figs, prunes, raisins, or apricots.


FOLLOW US ON:    |
Share |