How much do you need per day?

Smart shopping habits can cut costs and increase the nutritional value of meals served. Spending wisely in the dairy aisle means buying the most calcium for your dollar.

According to MyPlate and the Dietary Guidelines for Americans, individuals age 9 and up need 3 servings of dairy daily. Each serving provides about 300 mg of calcium. 

Download Spend Smart Basics: Dairy for more information on spending smart in the dairy aisle.

Choices for 1 dairy serving from MyPlate...

1 cup of skim milk

$3.39 per gallon (16 cups)

= $.21

1 cup of yogurt, frozen yogurt or pudding

$1.66 per 32 ounces (4 cups)

= $.42

2 ounces processed cheese (American)

$3.49 for 16-ounce package (24 slices) (8 2-ounce/3-slice portions)

= $.44

1 1/2 ounces natural cheese (cheddar, Swiss, mozzarella)

$3.58 for 8 ounces (6 1 1/2 -ounce portions

= $.60

1 1/2 cups ice cream

43 per 1.75 quart (7 cups) (4 2/3 1 1/2cup portions

= $.64

2 cups cottage cheese

$2.49 for 24 ounces or 3 cups ($.83 per cup x 2)

= $1.66

FOLLOW US ON:    |
Share |